21 Mayıs 2014 Çarşamba

ALTİD'DEN 'ENGELSİZ TURİZME' DEVAM KARARI

Alanya Belediyesi Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi Proje Koordinatörü ve Engelsiz Turizm Komisyonu Sekreteri Münir Altıoğlu, ALTİD Yönetim Kurulu ile bir araya geldi.  
    
Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinatörlüğünde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Alanya Belediyesi, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) işbirliğinde yürütülmekte olan “Engelsiz Turizm Kenti Alanya Uygulama ve İşbirliği Protokolü” çerçevesinde gerçekleştirilen “Engelsiz turizm” çalışmaları ile ilgili gerçekleşen görüşmelerde  “Engelsiz Turizm”e devam kararı çıktı. 
 
"Protokolün yenilenmesi taraftarıyız"
 
ALTİD Başkanı Burhan Sili, şunları söyledi:
“Engelsiz Turizm Projesi”nin sosyal entegrasyona sağladığı katkıya ek olarak ekonomik anlamda turizmin 12 aya çıkarılması için alternatif turizm çalışmaları kapsamında büyük önem taşıdığını kaydetti. Sili, “Alanya, kent olarak ülke genelinde örnek olacak bir vizyona ve alt yapıya sahip. ALTİD olarak bu sürecin içerisinde üzerimize düşecek tüm görevleri yapmaya devam edeceğiz ve aralık ayında süresi bitecek olan kurumlar arası işbirliği protokolünün yenilenmesi taraftarıyız.’’
 
Engelsiz turizm 
 
Avrupa Komisyonu ve desteklediği kurum olan ENAT-European Network for Accessible Tourism tarafından yapılan araştırmalara göre Avrupa'da yaşayan yaklaşık 37 milyon engelli ve 120 milyon engelli grubuna giren yaşlı birey bulunuyor. Toplam 157 milyon bireyden oluşan bu topluluğun yüzde 74’lük kısmının (116 milyon) seyahat edebilir bireyler olduğu tahmin edilebiliyor. Ancak söz konusu yüzde 74’lük kesimin sadece yüzde 17’lik (20 milyon) kısmı aktif olarak yurt dışı tatiline çıkabiliyor.  Bu sebeple “Engelsiz Turizm” atıl turizm pazarına hareket kazandıracak önemli bir etken olabileceği gibi, sezon yoğunluğunun düştüğü aylarda da pazarı hareketlendirecek ve turizmi 12 aya yayabilecek bir büyüklüğe sahip. 
http://turizmgazetesi.com/news.aspx?id=73788&utm_medium=email&utm_source=EmailMarketing&utm_campaign=TG22Mayis2014

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder