10 Şubat 2013 Pazar

Almanlar bu yıl Yunanistan yerine Türkiye, İspanya ve İtalya'ya gidecek

Almanya'da yapılan bir araştırma, bu yıl tatilini Yunanistan'da geçirmek isteyenlerin sayısının yüzde 0,8'e düştüğünü gösterdi. Ankete katılan Almanlar, Yunanistan yerine Türkiye, İspanya ve İtalya gibi alternatif destinasyonlara gideceklerini belittiler.TurizmGüncel

Foundation for Future adlı araştırma şirketinin Almanya’nın ünlü gazetesi Deutsche Welle için yaptığı araştırmaya göre, krizle mücadele eden Yunanistan’a bir darbe de Alman turistlerden gelecek. Yapılan araştırmaya göre, “bu yıl yaz tatilimi Yunanistan’da geçireceğim” diyen Alman sayısı yüzde 1’in bile altına düşerek yüzde 0,8’e düştü. 2012 yılında tatilini Yunanistan’da geçiren Almanların oranı yüzde 1,7 seviyesindeydi. Bu oran, ülkede kriz başlamadan önceki yıllarda, örneğin 2009 yılında yüzde 3,3’tü.

Krizde olan Yunanistan ekonomisi için turizm gelirlerinin ne kadar önemli olduğu su götürmez bir gerçek. Fakat, sürekli kemer sıkma politikalarına maruz kalan ve grev/gösterilerle hükümeti durdurmaya çalışan Yunanistan halkının gösterilerinin Almanya karşıtı bir havaya bürünmesinin, ülkedeki Almanlar arasında bu ülkeye tatile gitmekten vazgeçmesine neden olduğu yorumları yapılıyor.

Yaşadığı kriz nedeniyle fiyatları sürekli aşağıya çekmek zorunda kalan Yunanistan turizm endüstrisi ise artık limitleri zorluyor. Tur operatörleri, yaşanan ekonomik kriz ve grevlerden dolayı ülkenin imajının zedelendiğini belirterek, Yunanistanlı otelcilere daha fazla fiyat baskısı yapıyor. Kar marjları sürekli düşen otelciler, ne otellerini yenileyebiliyor, ne de yeni yatırım yapabiliyorlar.

Deutsche Welle için yapılan araştırmada, Yunanistan’a gitmek istemeyen turistlere, onun yerine hangi ülkeyi tercih ettikleri de sorulmuş. Alınan yanıt ise Türkiye, İtalya ve İspanya olmuş
 http://www.turizmguncel.com/haber/almanlar-bu-yil-yunanistan-yerine-turkiye-ispanya-ve-italyaya-gidecek-h13921.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder